A koszovói Gjakovaban lejátszották a 17. Európa-bajnokság negyedik fordulóját. Berkes Ferenc győzött a grúz Tornike Szanikidze ellen, kedvező lebonyolítással nyert végjátékra tett szert. Prohászka Péter az olasz Marco Codenottit kényszerítette megadásra, Antal Gergely a 2013-as kontinensbajnok ukrán Alekszander Mojszejenkoval szemben harcolta ki a döntetlent. Hárman, a lengyel Radoslaw Wojtaszek, az orosz Erneszto Inarkijev és a grúz Baadur Dzsobava megnyerte negyedik játszmáját is, az élen álló triót nyolcan követik félpontos hátránnyal. Berkes is 3,5 pontos, Prohászkának 3, Antalnak 2,5 pontja van. Az ötödik fordulóra nehéz párosítást kaptak sakkozóink, Berkes az orosz Matlakovval, Prohászka a svéd Grandeliussal, Antal az orosz Drejevvel mérkőzik meg.

Image17

A kontinensviadal negyedik játéknapján Berkes Ferenc a vezérgyalog megnyitást választotta a grúz Tornike Szanikidze ellen. Nagymesterünk a centrumban és a királyszárnyon akciózott, ellenfele vezérszárnyi ellenjátékában bízott. Feco kedvező végjátékra bonyolított, aktív bástyája és futója ellen a grúz sakkozó védelmet nem találhatott. Nagymesterünk válogathatott a nyerések között, végül bástyavégjátékban szerezte meg harmadik győzelmét. Fél pont a hátránya a vezető trióval szemben, ötödik partiját sötéttel az orosz Makszim Matlakovval játssza.

Prohászka Péter a várakozásnak megfelelően nyert a szerényebb Élő-pontszámú olasz Marco Codenotti ellen. Következő ellenfele a svéd Nils Grandelius lesz, aki a sakkvilág legjobbjaival sakkozhatott a stavangeri szuperversenyen.

Nehéz küzdelemben mentette döntetlenre hátrányosabb bástyavégjátékát Antal Gergely a 2013-as Európa-bajnok ukrán Alekszander Mojszejenkoval szemben. Az orosz Alekszej Drejev lesz következő ellenfele.

Hárman dicsekedhetnek mesternégyessel. A lengyel Radoslaw Wojtaszek meggyőző játékkal győzte le az egykori junior világbajnok török Alexander Ipatovot. Az orosz Erneszto Inarkijev is jó formában játszik, a szicíliai kalandokban az örmény Zaven Andriaszjan eltévedt. A grúz Baadur Dzsobavának már hátrányos állásban tett „szívességet” a román Parligras, tisztet nézett el. Visszazárkózott a rajtlistát vezető cseh David Navara, a harmadik orosz Nyikita Vityjugov. A két spanyol sakkozó, Guijarro David Anton és Ivan Salgado Lopez értékes fél pontot rabolt.

IMG_0319

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:

Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2722, 3) – Alexander Ipatov (török, 2648, 3)  1 – 0

Daniil Dubov (orosz, 2644, 3) – Makszim Matlakov (orosz, 2693, 3)  döntetlen

Erneszto Inarkijev (orosz, 2686, 3) – Zaven Andriaszjan (örmény, 2602, 3)  1 – 0

Baadur Dzsobava (grúz, 2661, 3) – Mircea-Emilian Parligras (román, 2599, 3)  1 – 0

David Navara (cseh, 2735, 2,5) – Zurab Sturua (grúz, 2548, 3)  1 – 0

Mihailo Olekszijenko (ukrán, 2622, 2,5) – Nyikita Vityjugov (orosz, 2721, 2,5)  0 – 1

Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2715, 2,5) – Guijarro David Anton (spanyol, 2616, 2,5) döntetlen

Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2700, 2,5) – Ivan Salgado Lopez (spanyol, 2618, 2,5)  döntetlen

Levan Pantszulaja (grúz, 2613, 2,5) – Laurent Fressinet (francia, 2692, 2,5)  döntetlen

Alekszander Zubov (ukrán, 2612, 2,5) – Anton Korobov (ukrán, 2674, 2,5) döntetlen

Viktor Laznicka (cseh, 2668, 2,5) – Alekszej Goganov (orosz, 2600, 2,5)  döntetlen

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2666, 2,5) – Mustafa Yilmaz (török, 2603, 2,5)  döntetlen

Ivan Saric (horvát, 2650, 2,5) – Daniele Vocaturo (olasz, 2574, 2,5)  1 – 0

Merab Gagunasvili (grúz, 2569, 2,5) – Nils Grandelius (svéd, 2649, 2,5)  döntetlen

Rasmus Svane (német, 2526, 2,5) – Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2647, 2,5)  0 – 1

Mihail Kobalija (orosz, 2646, 2,5) – Vladiszlav Kovalev (fehérorosz, 2562, 2,5)  0 – 1

Manuel Petroszjan (örmény, 2480, 2,5) – Martyin Kravcsiv (ukrán, 2641, 2,5)  döntetlen

Berkes Ferenc (magyar, 2636, 2,5) – Tornike Szanikidze (grúz, 2537, 2,5)  1 – 0

Antal Gergely (magyar, 2539, 2) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2663, 2)  döntetlen

Prohászka Péter (magyar, 2593, 2) – Marco Codenotti (olasz, 2428, 2) 1 – 0